Den Sorte Skole har gennem sine fire udgivelser cementeret sin position som et af Danmarks mest originale bidrag til den internationale musikscene. Med kompositioner, der kun består af samples fra tidligere udgivne værker, rykker duoen opfattelsen af, hvordan musik skabes, og deres specielle blanding af lydbidder fra vinylplader fra alle hjørner af verden og deres mixes af genrer fra folk, psykedelisk rock, tidlig elektronisk musik og klassisk musik har indbragt dem roser fra hele verden.
Den Sorte Skole har igennem foråret 2017 forberedt et brag af en nattekoncert, skræddersyet til Orange Scene på årets Roskilde Festival, og det vil være stykker af denne koncert samt tidligere favoritter og numre, der ikke har været spillet live før, de tager med, når de gæster Atlas i september.
Simon Littauer
Simon Littauer er en københavnsk-baseret elektronisk musiker og producer. Simon spiller på modular-synthesizere og bevæger sig mellem techno, glitch og eksperimenterende i hans improviserede maskin-univers. Passive/Aggressive kalder hans lyde for “glimtvis storladne og Flying Lotus-agtige beats til Son Ashs retroklingende tyskerdroner”. Han er blandt andet kendt for sit arbejde med artister som Mø, School Of X, Kill J, Kwamie Liv, Asteroids Galaxy Tour og Reptile Youth m.fl..
Links
Den Sorte Skoles hjemmeside
SoundCloud
Instagram
Facebook
Simon Littauer på SoundCloud
Info om handelsbetingelser m.m.
Din anbefaling af denne koncert